PODRÓŻ Z PSEM W AUCIE - jak się przygotować?Co zabrać ze sobą w podróż?
Aby podróż z czworonogiem była bezpieczna i komfortowa, należy pamiętać o zabraniu ze sobą kilku ważnych akcesoriów:

 1. WODA - konieczne jest zaopatrzenie się w wodę oraz podróżną miskę, aby móc napoić zwierzę w trakcie postoju.

 2. POSIŁEK - przy planowaniu dłuższych wypraw warto pomyśleć o posiłku, nie tylko wzięciu ze sobą karmy, ale też uwzględnieniu dłuższego postoju na jedzenie. W trakcie drogi najlepiej podać posiłek mniejszy niż zazwyczaj (około połowę zwykłej porcji) i odczekać minimum godzinę zanim ruszycie w dalszą trasę.

 3. SMYCZ i KAGANIEC - jeśli chodzi o akcesoria dla zwierzaka, koniecznie pamiętaj o smyczy i wygodnym kagańcu na wypadek, gdybyś musiał zatrzymać się w miejscu publicznym, gdzie noszenie kagańca może być wymagane!


CHOROBA LOKOMOCYJNA
Oczywiście musisz wiedzieć, czy Twój pies nie choruje na chorobę lokomocyjną! Jeśli pies ślini się lub ma odruch wymiotny, lepiej nie karmić go przed drogą ani w trakcie postojów. Przed planowanym wyjazdem w dłuższą trasę upewnij się jak Twój pies reaguje na samochód i przeprowadź próbę - około godzinną przejażdżkę, jeżeli zauważysz objawy choroby lokomocyjnej, najlepiej udać się po poradę do lekarza weterynarii, który dobierze odpowiednie leki przeciwwymiotne.

PODRÓŻ ZA GRANICĘ
Jeżeli wybierasz się za granicę, koniecznie pamiętaj, że Twój pies musi posiadać paszport i ważne szczepienia! Przepisy wjazdowe różnią się w zależności od kraju, do którego się wybierasz, także pamiętaj aby skontrolować, czy wszystkie formalności zostały dopełnione, aby uniknąć nieprzyjemności na granicy! Jeśli wybierasz się w podróż po Polsce i Twój pies nie ma paszportu, koniecznie weź ze sobą książeczkę zdrowia lub zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie!

W czym transportować zwierzaki?

 1. TRANSPORTERY/KLATKI
  Jest to dobre i bezpieczne rozwiązanie dla psów małych i średnich ras. Transporter umożliwia zwierzęciu swobodną zmianę pozycji, a jednocześnie ogranicza jego przemieszczanie się po samochodzie i stanowi ochronę na wypadek stłuczki. Przy doborze transportera należy dokładnie sprawdzić czy jest wykonany z wytrzymałych materiałów, czy nie zawiera ostrych elementów mogących skaleczyć psiaka oraz czy jest dopasowany rozmiarem do Twojego zwierzaka. Transporter musi być umieszczony w samochodzie tak, aby był unieruchomiony. W przypadku małych transporterów, można umieścić je pomiędzy tylnym i przednim siedzeniem samochodu, dosuwając fotel lub umieścić na tylnym siedzeniu i przypiąć pasami. W przypadku dużych transporterów i klatek najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich w bagażniku i przymocowanie do samochodu wytrzymałymi pasami lub linkami. Zanim ruszysz, skontroluj, czy na pewno Twój pies ma swobodny dostęp do powietrza i czy otwory klatki nie są przykryte, jest to szczególnie ważne w podróżowaniu z psami ras krótkoczaszkowych!

 2. BAGAŻNIK
  W przypadku bardzo dużych psów, można rozważyć transport luzem w bagażniku, należy jednak pamiętać, że przestrzeń bagażowa powinna być oddzielona kratką od przestrzeni pasażerskiej! Warto wyłożyć podłogę materiałem zapobiegającym ślizganiu się, na przykład matą antypoślizgową.

 3. SZELKI
  Dobrym rozwiązaniem dla dużych i średnich psów są szelki. W sprzedaży dostępne są różne wzory i modele szelek. Pamiętajcie aby wybrać takie, które przeznaczone są do podróżowania samochodem i posiadają atest. Ich krój oraz wytrzymałość pozwala na odpowiednie zabezpieczenie zwierzaka w sytuacji, podczas gdy zwykłe szelki spacerowe mogą spowodować rozległe obrażenia lub nie wytrzymać siły uderzenia.

 4. MATY/POKROWCE DO SAMOCHODU
  Aby zabezpieczyć siedzenia samochodu przed ubrudzeniem sierścią a jednocześnie zapewnić zwierzakowi komfort jazdy, warto zaopatrzyć się w matę lub pokrowiec na siedzenia. Producenci oferują całą gamę różnych produktów, które mogą być wykonywane na miarę lub w standardowych rozmiarach. Należy pamiętać, że tego typu ochraniacze nie służą do zapewnienia bezpieczeństwa, a są tylko dodatkiem do transportera lub szelek. Dla zwiększenia komfortu zwierzaka podczas podróży w gorące dni możesz zaopatrzyć się też w matę chłodzącą.


Jak zaplanować podróż autem z czworonogiem?

 1. POSTOJE - jeżeli planujesz dłuższą podróż, pamiętaj aby zaplanować odpowiednią liczbę postojów. Planuj postój co 2-3 godziny. Dobrze już wcześniej sprawdzić, gdzie będziesz mógł stanąć na dłużej i znaleźć kawałek zieleni, aby wyprowadzić psa na krótki spacer

 2. TEMPERATURA W AUCIE - pilnuj temperatury w aucie. W upalne dni najlepiej zaplanować drogę tak, aby nie jechać w najgorętszym momencie dnia, szczególnie jeśli nie masz klimatyzacji, najlepiej wyjechać wtedy wcześnie rano lub w godzinach wieczornych, kiedy upał nie będzie dawał się we znaki. Jeżeli posiadasz klimatyzację, możesz pozwolić sobie na podróż w pełnym słońcu. Pamiętaj jednak, aby nie kierować nawiewu bezpośrednio na psiaka oraz planuj postoje tak, aby znalazł się kawałek cienia do odpoczynku.


Na koniec najważniejsze! Nigdy nie zostawiaj swojego psiaka samego w aucie, szczególnie w upały! Takie postępowanie może błyskawicznie doprowadzić do udaru cieplnego będącego bezpośrednim zagrożeniem życia!

lek.wet. Marta Pasikowska