PCHŁA – powszechny krwiopijcaŚwiąd spowodowany ugryzieniami pcheł to najczęstsza przyczyna wizyt dermatologicznych. Pchły są owadami wszędobylskimi, bytującymi na skórze i w sierści zwierząt. Przy dużej infestacji tych pasożytów można je zobaczyć bezpośrednio na naszym pupilu, kiedy uciekają pomiędzy włosami przed naszym wzrokiem. W większości przypadków jednak nie widzimy samego winowajcy. Pasożyty te wykorzystują nasze zwierzaki, aby się pożywić i składają jaja na włosach. Najczęściej więc na skórze naszych podopiecznych możemy znaleźć odchody tych małych stworzeń.

Pchły w naszym klimacie występują głównie w miesiącach ciepłych -  od wiosny aż do jesieni (marzec-październik), jednak przez ocieplenie klimatu obserwujemy coraz dłuższą ich aktywność (nawet od lutego do listopada). Najbardziej powszechnym gatunkiem wywołującym objawy u psów i kotów jest pchła kocia (Ctenocephalides felis).

OBJAWY:

  • świąd – szczególnie okolicy krzyżowo-lędźwiowej,
  • rumień – szczególnie w okolicy krzyżowo-lędźwiowej,
  • obecność pasożytów lub ich odchodów na skórze,
  • obecność członów tasiemca (Dipylidium spp.) na skórze (w szczególności okolice odbytu) lub w środowisku życia zwierzęcia (posłanie, dywany),
  • osowienie, anemia – przy dużej inwazji (szczególnie u młodych zwierząt).

U psów i kotów mogą wystąpić tzw. bezobjawowi nosiciele, czyli zwierzęta, które nie reagują w żaden sposób na obecność pasożytów. Z drugiej strony mamy również zwierzęta, u których wystarczy jedno ugryzienie pchły, a reakcja jest bardzo silna. Jest to związane z nadwrażliwością na jad pchli i powoduje jednostkę chorobową o nazwie alergiczne pchle zapalenie skóry.

ALERGICZNE PCHLE ZAPALENIE SKÓRY diagnozujemy poprzez wywiad, znalezienie śladów obecności pasożytów oraz objawów klinicznych. W diagnostyce różnicowej mogą nam pomóc testy śródskórne (dodatnia reakcja na alergen jadu pchlego). 

Terapia w takich przypadkach dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta względem nasilenia objawów. W każdym przypadku lekarz weterynarii podaje preparat przeciwpchelny (spot-on, obrożę, tabletkę). Reszta arsenału obejmuje leki przeciwświądowe, szamponoterapię, a przy silnych powikłaniach bakteryjnych antybiotykoterapię.

PAMIĘTAJCIE!
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Część z właścicieli jest zdziwiona obecnością pcheł na swoim zwierzaku. Są to pasożyty bardzo powszechne w naszym klimacie, bytujące również na zwierzętach bezdomnych i dzikich. Jeśli nawet Wasz pies wychodzi tylko do ogrodu przy domu może „przygarnąć” tych niechcianych towarzyszy. Najważniejsza jest profilaktyka. Gdy Wasz pupil będzie regularnie zabezpieczany przeciwko tym małym krwiopijcom, nie dojdzie do wystąpienia objawów.

lek.wet. Tomasz Kerl