
Problemem, który najczęściej dotyka naszych podopiecznych jest obecność świądu skóry. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że świąd w przypadku psów i kotów objawia się nie tylko drapaniem, ale również wylizywaniem, wygryzaniem czy ocieraniem o przedmioty. W przypadku obecności świądu u naszych pupili jedną z chorób, którą bierzemy pod uwagę jest alergia pokarmowa.
Co to jest alergia pokarmowa?
To niepożądana reakcja na substancje zawarte w pokarmie. Może wystąpić u zwierząt w każdym wieku, począwszy od szczeniąt/kociąt, a skończywszy na starszych osobnikach spożywających przez całe życie ten sam rodzaj pokarmu. Najczęściej uczulającymi substancjami w przypadku psów są białka kurczaka, wołowiny, jagnięciny oraz zboża – kukurydza, pszenica oraz soja. W przypadku kotów są to białka kurczaka oraz ryb. Choroba występuje bardzo powszechnie, szczególnie u kotów.
Jak się objawia?
Głównym objawem alergii pokarmowej jest występowanie niesezonowego świądu skóry. Świąd ma charakter lokalny bądź uogólniony i zwykle obejmuje uszy, oczy, pachwiny, pachy, dystalne części kończyn oraz krocze zwierzęcia. Bardzo często widoczny jest rumień skóry lub grudkowa wysypka. W wyniku samouszkodzeń dochodzi do powstawania wyłysień, blizn oraz strupów. U 20-30% pacjentów obserwuje się objawy ze strony układu pokarmowego takie jak: częstsze oddawanie kału, wymioty, biegunka czy wzdęcia.
Jak ją zdiagnozować?
Jedyną słuszną metodą diagnozy alergii pokarmowej jest przeprowadzenie diety eliminacyjnej.
Czym jest dieta eliminacyjna?
Dieta eliminacyjna polega na wprowadzeniu nowego źródła białka oraz węglowodanów, których do tej pory nie było w diecie pupila. W przypadku zwierząt, które dotychczas miały bardzo urozmaiconą dietę, alternatywą jest wprowadzenie karmy hydrolizowanej. Tego typu karma, dzięki niskiej masie cząsteczkowej białka, nie wywoła niepożądanej reakcji immunologicznej w przewodzie pokarmowym. Należy bezwględnie zrezygnować w trakcie trwania diety eliminacyjnej z przekąsek i smaczków, które zawierają ukryte źródła alergenów.
Niestety stwierdzono występowanie wielu reakcji krzyżowych. Z alergią krzyżową mamy do czynienia, gdy przeciwciała IgE wytworzone przez organizm alergika pierwotnie w kierunku jednego alergenu, rozpoznają podobne białko pochodzące z innego alergenu.
Co robić dalej?
Dieta eliminacyjna powinna trwać minimum 6-8tygodni. Jest to czas na całkowite wyciszenie układu immunologicznego i przygotowanie do kolejnego etapu – próby prowokacyjnej. Prowokacja polega na wprowadzeniu do diety zwierzęcia jednego źródła białka, węglowodanów oraz obserwacji czy wystąpią na nie objawy alergii pokarmowej. Etap prowokacji dla każdego ze składników powinien trwać od 10 do 14 dni. Jeśli w tym czasie nie pojawią się niepokojące objawy, możemy uznać, że dany pokarm nie powoduje u zwierzęcia reakcji alergicznej i może stanowić składnik jego codziennej diety.
Jak leczymy alergię pokarmową?
Na szczeście alergia pokarmowa jest chorobą, którą można wyleczyć. Leczenie przyczynowe polega na usunięciu uczulającego składnika z diety zwierzęcia.
W sytuacji, gdy pacjent nadal wykazuje świąd mimo przeprowadzenia diety eliminacyjnej – należy poszerzyć diagnostykę i wykluczyć alergię pokarmową jako przyczynę świądu u pupila.