
Gdy pod twoim dachem pojawi się już włochata kulka szczenięcej radości, po początkowej fazie euforii i zauroczenia pojawia się pytanie: No dobrze, i co dalej? Jak wychować szczenię na zadowolonego, zrównoważonego, przystosowanego do otoczenia psa? Jak nauczyć go podstawowego savoir vivru tak, by wasze wspólne życie płynęło w harmonii?
Kilka faktów..
Psie dzieci w okresie od 3 do 12 tygodnia życia przechodzą okres zwany „oknem socjalizacji”. Oznacza to, że w tym czasie ich małe mózgi są chłonne jak gąbki, a nabywane doświadczenia wpłynąć mogą na ich całe późniejsze życie. Wychowanie malucha w pierwszej fazie tego okresu (do około 7-8 tygodnia) należy do matki. Natomiast pozostałe kilka tygodni to właśnie okres socjalizacji z ludźmi w nowym otoczeniu. Dlatego bardzo ważne jest mądre wykorzystanie tego czasu i przyzwyczajenie twojego psiaka do różnych sytuacji, dźwięków, widoków, innych psów, zwierząt, ludzi, samochodów, typów podłoża, obroży, smyczy (słowem - wszystkiego, co stanowić może dla niego wyzwanie) i uczynienie z tego pozytywnego, przyjemnego doświadczenia*. Wyobraź sobie, że jako dziecko nagle lądujesz na innej planecie pełnej obcych i dziwnych obiektów – tak właśnie czuć się może twój szczeniak! U szczeniąt w około 9 tygodniu życia nad tendencją do eksploracji powoli zaczyna przeważać tendencja do unikania. Dlatego prawidłowa socjalizacja szczeniaka wymaga ogromnego wyczucia i ostrożności – przebodźcowanie twojego psiaka prowadzić może do utrwalenia lęków. Dlatego prawidłowe wychowanie to nie lada wyzwanie dla wielu właścicieli – i tu właśnie z pomocą może przyjść psie przedszkole!
*Złota Dwunastka Margaret Hughes – to program przyzwyczajania szczeniąt do nowych doświadczeń w okesie do 12 tygodnia życia, obejmuje: poznanie 12 nowych podłoży, 12 rodzajów/miejsc dotyku,12 osób, 12 dorosych psów, 12 zabawek, miejsc, odgłosów, poruszających się obiektów,pokonanie 12 przeszkód, jedzenie z 12 pojemników w 12 miejscach, 12 razy zostanie samemu na 5-45 minut.
Psie przedszkole – co to takiego?
Psie przedszkola oferują grupowe zajęcia, w których uczestniczą szczenięta i ich właściciele. Choć nauka w psim przedszkolu obejmuje najczęściej podstawowe elementy treningu posłuszeństwa, jej głównym celem jest przede wszystkim właśnie socjalizacja twojego podopiecznego. Na zajęciach twój psiak będzie miał okazję nawiązać pierwsze znajomości, a doskonaląc swoje umiejętności komunikacyjne dzięki interakcjom i zabawie z innymi psami, nauczy się także akceptowalnych granic swojego zachowania (między innymi powstrzymywania się od zbyt mocnego gryzienia!). W psim przedszkolu nauczycie się także jak przyzwyczaić szczeniaka do dotyku, rutynowych czynności pielęgnacyjnych. Twój psiak zaznajomi się z podstawowymi komendami, chodzeniem na smyczy, grzecznym czekaniem na miskę z jedzeniem. Ćwiczenie z twoim psiakiem w sposób, który i jemu i tobie sprawia przyjemność jest też fantastycznym narzędziem w budowaniu między wami więzi i zaufania – to właśnie ta więź będzie przecież podstawą waszej wieloletniej przyjaźni!
Jak wybrać psie przedszkole?
Wyborem zajęć dobrze jest się zainteresować jeszcze zanim twój nowy towarzysz trafi do nowego domu i wywróci twój świat do góry nogami. Poproś o możliwość obserwowania zajęć zanim zdecydujesz się dołączyć do grupy. Dobry trener powinien prowadzić zajęcia w bezpiecznych warunkach, używać pozytywnych metod szkolenia – nie stosować przemocy, podniesionego głosu, nagradzać i chwalić, budując pozytywne skojarzenia i pewność siebie u szczeniąt. Zwróć uwagę na to, czy psy na zajęciach przejawiają oznaki stresu (podkulony ogon, niska postawa ciała, położone uszy, oblizywanie ust, odwracanie głowy, ziewanie, ziajanie, otrzepywanie się – to oznaki, że coś jest nie tak). Grupa nie powinna być zbyt duża – zwróć uwagę, czy liczba psów pozwala trenerowi na kontrolowanie przebiegu zajęć i poświęcenie wystarczająco czasu każdej parze uczestników. Dobry trener powinien umieć dostosować tempo zajęć do indywidualnych możliwości szczeniąt i właścicieli. Powinien także chętnie służyć poradą, na przykład w kwestii nauki czystości w domu, podstawowej pielęgnacji.
Kiedy do przedszkola?
Najlepiej jak najwcześniej! Psie przedszkola najczęściej przyjmują szczenięta do wieku 5 miesięcy. Natomiast zacząć możecie, gdy tylko wasz weterynarz da wam zielone światło. Niestety okres socjalizacji koliduje z okresem szczepień, lecz mądry lekarz powinien rozumieć konieczność kompromisu i zaproponować program szczepień umożliwiający jak najwcześniejsze zapisanie się do psiego przedszkola. Zazwyczaj prowadzący zajęcia wymagają odrobaczenia i przejścia drugiej tury szczepień.
Czy warto?
Naprawdę warto! Psie przedszkole to inwestycja w bezstresową szczęśliwą przyszłość twojego szczenięcia i nieoceniona pomoc w budowaniu obustronnego zrozumienia między psem i opiekunem. Pamiętaj – od momentu, gdy szczeniak trafia do twojego domu, stajesz się jego alfą i omegą – to od ciebie zależy jak wprowadzisz go w nowe życie! Udział w zajęciach i porada pomoże ci zrobić to w przemyślany, profesjonalny i przyjemny sposób.