I znów zbliża się Sylwester - okazja do dobrej zabawy dla nas i….. zmora niejednego zwierzaka. Nasi towarzysze reagują nie tylko na dźwięk, czy widok, ale i na zapach, zmiany ciśnienia, czy drżenie podłoża wywołane przez fajerwerki. Jak pomóc pupilowi w sylwestrową noc? Oto kilka praktycznych porad:
-
„Ignoruj, bo nagrodzisz strach”? NIC BARDZIEJ MYLNEGO! Nie martw się, Twój pupil- choćbyś serwował mu steki - nie polubi uczucia strachu! Twój zwierzak czasem potrzebuje Twojego wsparcia, a dotyk, bliskość pomagają w redukcji stresu. Pogłaszcz, posiedź przy pupilu, gdy o to prosi. Odezwij się spokojnym głosem. Pamiętaj jednak, że Twoje emocje mogą udzielić się zwierzęciu, więc nie zalewaj go napiętą uwagą- zachowaj spokój i pokaż, że nie ma się czego obawiać!
-
Nie zostawiaj zwierzaka samego w domu. Nawet zwierzęcego „mistrza zen” nie zostawiaj bez nadzoru! Jeśli sam nie możesz towarzyszyć pupilowi, zapewnij mu opiekę członka rodziny lub znajomego petsittera.
-
Zabezpiecz drzwi i okna. Nagły huk może wywołać chęć natychmiastowej ucieczki- nie ryzykuj! Okres noworoczny to kolejny powód, by pomyśleć o zaczipowaniu psa lub kota!
-
W okresie noworocznym unikaj długich spacerów wieczorową porą. Zmieniaj rutynę stopniowo i zapewnij psu więcej aktywności w domu. W wigilię Nowego Roku wyprowadź psa wcześniej. Jeśli jesteś opiekunem wychodzącego kota – upewnij się, że noc sylwestrową zwierzak spędzi w domu.
-
Zamknij okna i zasłoń zasłony. W ten sposób ograniczysz hałas, widok i zapach fajerwerków.
-
Zapewnij zwierzakowi dostęp do kilku przytulnych kryjówek. Na przykład pod łóżkiem, za kanapą, pod stołem Kotom zapewnij kartony, kryjówki na podwyższeniu. Koce w legowisku, w których zwierzak może się zakopać pomogą stłumić dźwięk i poczuć się bezpieczniej. Nie wprowadzaj dużych zmian i nie rób tego dopiero w wieczór Sylwestra! Zbyt dużo nowości może być dodatkowym źródłem stresu!
-
Nigdy nie zamykaj zwierzaka w klatce kenelowej lub samego w innym pokoju. Ograniczenie swobody może wywołać dodatkową panikę. Możesz ulokować się z pupilem w cichym pokoju, ale nigdy nie zmuszaj go do pozostania w miejscu, w którym czuje się niekomfortowo.
-
Telewizja, radio, spokojna muzyka. Nie tylko pomagają stłumić hałas petard, ale także ich znajomy dźwięk daje zwierzakowi znać, że nie dzieje się nic nadzwyczajnego. Bardzo dobrym pomysłem jest skojarzenie zawczasu konkretngo utworu muzycznego z masażem (np T-Touch), czy spokojnym odpoczynkiem w zacisznym miejscu. W wieczór sylwestrowy pamiętaj, żeby włączyć muzykę, radio, TV zanim zaczną się fajerwerki!
-
Kamizelki antystresowe i „owijki” redukujące niepokój – wywierając delikatny ucisk zwiększają poczucie bezpieczeństwa i redukują niepokój. Możesz też wykonać opaskę antystresowąT-Touch samodzielnie z bandaża elastycznego. Pamiętaj, że niektóre zwierzaki mogą nie tolerować takich rozwiązań!
-
Gryzaki, zabawki do wylizywania, zabawki interaktywne dla kotów – nie tylko zapewniają zajęcie i przekierowują uwagę, ale prowokują żucie i lizanie- pomocne w wyładowaniu napięcia!
-
Syntetyczne odpowiedniki feromonów w postaci obroży dla psów lub dyfuzorów (dla psów i kotów) także mogą być pomocne.
-
Przyzwyczaj zwierzę do odgłosów petard – skojarz je z czymś przyjemnym! Do ćwiczenia można użyć nagrania, które najpierw puszczamy na minimalnym poziomie głośności (zwierzak nie powinien na nie w ogóle reagować) i bardzo stopniowo zgłaśniamy (tylko do poziomu, gdy pupil ledwo zauważa dźwięk- np. rusza uchem, ale nie wykazuje oznak zaniepokojenia). W trakcie odtwarzania nagrania możemu podać zwierzakowi zabawkę z jedzeniem, pobawić się lub zrobić masaż, aby wytworzyć przyjemne skojarzenia. Gdy zwierzak zupełnie przestanie zwracać uwagę na dźwięk, zgłaśniamy go minimalnie. Taki trening to długi proces wymagający umiejętnej obserwacji i cierpliwości, dlatego nie warto zaczynać go późną jesienią - ZACZNIJ JUŻ LATEM. Jeśli masz wątpliwości, poproś o pomoc dobrego trenera lub behawiorystę!
JEŚLI WIESZ, ŻE TWÓJ ZWIERZAK BARDZO ŹLE ZNOSI SYLWESTROWE HUKI – NIE ZWLEKAJ I ZWRÓĆ SIĘ DO LEKARZA WETERYNARII, KTÓRY MOŻE PRZEPISAĆ ODPOWIEDNIE LEKI. ZWRÓĆ SIĘ O POMOC CO NAJMNIEJ MIESIĄC PRZED SYLWESTREM, GDYŻ LEKARZ MOŻE POPROSIĆ CIĘ O PRZETESTOWANIE DZIAŁANIA PREPARATU PRZED WYDARZENIEM. DOSTOSOWANIE DAWKI ORAZ WDROŻENIE LEKU TAKŻE MOŻE WYMAGAĆ CZASU.